Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Месесчината настанала во нуклеарна експлозија на Земјата?

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Месесчината настанала во нуклеарна експлозија на Земјата? Empty
ПишувањеПредмет: Месесчината настанала во нуклеарна експлозија на Земјата?   Месесчината настанала во нуклеарна експлозија на Земјата? EmptyВто Jул 13, 2010 1:31 am

Месесчината настанала во нуклеарна експлозија на Земјата? S_full-moon
Двајца научници ја изнеле теоријата за тоа дека Месесчината настанала од експлозија во геореактор јадро на нашата планета. Во прилог на теоријата оди и фактот дека Месечината и Земјата се со ист состав.

Потеклото на Месечината веќе долго претставува мистерија за научниците. Според најпопуларната теорија таа настанала кога во Земјата, во време на формирање на Сончевиот систем, удрило некое друго големо небесно тело и исфрлило дел од нејзината маса.

Меѓутоа, клучниот проблем на ова објаснување е фактот дека ниту на Месечината ниту ан Земјата не се откриени значајни количини на елементи од претпоставениот трет дел кои би ја потврдиле теоријата. Напротив, сите примероци од Месечината и Земјата имаат идентичен состав.

Сега научната двојка Роб Де Мејер од Универзитетот Вестерн Кејп од Универзитетот VU во Амстердам – претстави нова идеја која се темели на теоријата за прв пат претставена во 19 –от век. Според неа и Земјата и Месесчината настанале од иста маса на растопен камен.

Истоветниот систем на Земјата и Месесчината наведува на заклучок дека доста веројатно е дека Земјениот сателит настанал директно од материјал од земјата, пишуваат научниците во својата работа.

Тие сметаат дека енергијата која тој материјал во исфрли во орбитата околу Земјата настанала во природен геореактор на јадро на нашата планета. Тој создаде толкава количина на топлина што дел од силицијата од Земјината кора одлета во вселената.

Имено, центрифугалните сили на јадрото насобрале тешки елементи како уран и торија под површината во зоната околу екваторот. Големата концентрација на овие елементи покренала нуклеарна реакција слична наоние кои се случуваат во хавариите на нуклераните електрани.

На тој начин во природниот геореактор е создадена критилна маса која предизвикува експлозија со големи размери.

Експертите признаваат дека оваа теорија тешко може дасе тестира, истакнуваат дека е познат е фактот дека георекаторот постоел. Уверени се дека понатамошните истражувања на Месечината, односно примероците од поголемите длабочини, ќе ја поткрепат нивната идеја.
Вратете се на почетокот Go down
 
Месесчината настанала во нуклеарна експлозија на Земјата?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ЗАБАВА :: Занимливости-
Отиди до: