Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Како фруктозата влијае на памтењето?

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Како фруктозата влијае на памтењето? Empty
ПишувањеПредмет: Како фруктозата влијае на памтењето?   Како фруктозата влијае на памтењето? EmptyВто Jул 13, 2010 1:32 am

Како фруктозата влијае на памтењето? Fruktozag
Неодамнешното истражување на научниот тим од Универзитетот во Џорџија донесе интересни резултати за енергетските извори наречени јагленохидрати до сега ( особено од страна на дијабетичарите ) за до сега преферираниот шеќер, поради поспора абсорбција и ограниченото складирање во предност пред гликозата, ненадејно доби негативна конотација.

Се работи за едноставен шеќер фруктоза каде се потхранува само во џигерот каде во облик на гликоген ги обезбедува енергетските резерви за организмот.

Освен во овошјето, денес наидуваме на се поголем извор на фруктоза, како во пченкарниот сируп, белиот шеќер, јаровиот сируп, медот, овошните сокови, засладените житарки како и во некои млечни призводи.

Студијата изработена на животински модел покажа дека и покрај исхраната богата со фруктоза ( 60 проценти дневно внес на калории се обезбедени од фруктозата ) опаѓа моќта на концентрација и на памтењето.

Со огледе дека фруктозата се метаболизира исклучививо во џигерот, таа го зголемува нивото на триглицериди, а со тоа се менува инсулинската рамнотежа чие пореметување доведува до намалување на способноста на мозокот да се адаптира на нов процес на учење и памтење.

Понатамошните истражувања би требало да покажат колку е тој резултат траен, во кои дневни дози и низ кој временски период.
Вратете се на почетокот Go down
 
Како фруктозата влијае на памтењето?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: СЕКОЈДНЕВНИ ДИСКУСИИ :: Здравје-
Отиди до: