Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Кивите го симнуваат крвниот притисок

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Кивите го симнуваат крвниот притисок Empty
ПишувањеПредмет: Кивите го симнуваат крвниот притисок   Кивите го симнуваат крвниот притисок EmptyВто Jул 13, 2010 1:40 am

Кивите го симнуваат крвниот притисок Kivig
Универзитетот во Осло препорачува да се конзумира егзотичното овошје – кивата – кај лицата со зголемен крвен притисок.

Веќе е познато дека кивите благотворно делуваат на кожата на лицето и дека претставуваат вистински „рудник“ на витамини и минерали, а сега е откриено и дека помага и кај притисокот.

На припадниците на двата пола кои учествуваа во истражувањето во Универзитетот во Осло им е препорачано дневно да изедат по три киви.

Ова овошје е богато со антиоксиданс под името лутеин, чие благотворно дејство врз притисокот е тема на истражување.

Во кивите има и калиум, кој игра важна улога во регулирање на крвниот притисок.
Вратете се на почетокот Go down
 
Кивите го симнуваат крвниот притисок
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Кој пее зло не мисли: „Пеењето го намалува стресот, крвниот притисок“

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: СЕКОЈДНЕВНИ ДИСКУСИИ :: Здравје-
Отиди до: