Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Витамин Ц: „Сокот од боровница го подобрува помнењето“

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Витамин Ц: „Сокот од боровница го подобрува помнењето“ Empty
ПишувањеПредмет: Витамин Ц: „Сокот од боровница го подобрува помнењето“   Витамин Ц: „Сокот од боровница го подобрува помнењето“ EmptyВто Jул 13, 2010 1:46 am

Витамин Ц: „Сокот од боровница го подобрува помнењето“ Borovnicag
Две чаши сок од боровница помагаат во спречување на губитокот на памтењето. Имено, испитаниците кои пиеле сок покажале значајно подобрување на тестовите за памтење, дури и во годините кога памтењето почнува полека да ги издава.

Спрема истжувањето на пензионерите, кои покажувале знаци на деменција, се покажало дека боровницата наголемо го подобрува памтењето. Половина од испитаниците пиеле секој ден сок од боровница, кој може да се најде и на полиците во продавниците, а останатата група пиеле пласебо.

Се покажа дека оние кои пиеле од сокот се чувствувале помалку депресивни и тестото подобро го сработиле.

Боровницата ја содржи хемикалијата антоцианин кој помага во подобрување на протокот на информации до мозокот и ја намалува брзината со која клетките со годините ослабнуваат. Исто така се сврстува во категоријата на супер храна бидејќи се смета дека помага во борбата со ракот, болестите со срцето, асмата, како и од други болести.

Имено боровницата е одличен извор на витаминот Ц и антиоксиданс и, фитохемикалија за која се верува дека го спречува стареењето на клетките во мозокот.
Вратете се на почетокот Go down
 
Витамин Ц: „Сокот од боровница го подобрува помнењето“
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: СЕКОЈДНЕВНИ ДИСКУСИИ :: Здравје-
Отиди до: