Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 ATI ја претстави најбрзата картичка на светот

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

ATI ја претстави најбрзата картичка на светот Empty
ПишувањеПредмет: ATI ја претстави најбрзата картичка на светот   ATI ја претстави најбрзата картичка на светот EmptyВто Jул 13, 2010 2:08 am

ATI ја претстави најбрзата картичка на светот Tehn2.
После моделите 5870 и 5850, кои го поместија хардверскиот свет со фантастичните перформанси и поддршката за технологијата Eyefinity која овозможува проширување на сликата и играње на 3D игри на неколку монитори одеднаш, ATI се одлучи да го претстави и кралот на класата: : Radeon HD 5970

Ах, како работите се менуваат. Пред година дена ATI не можеше да им конкурира на најсилните картички од Nvidia и се мачеше да им остане конкурентен на ефтините модели од средната и пониската класа, а денеска има најбрза графичка картичка на светот, додека Nvidia нема да го понуди вистинскиот одговор до 2010 година.

ATI Radeon HD 5970 има два графички чипови Cypress кои го движат и моделот HD 5870, а тестовите на специјаллизираните страници како што е HotHardware покажуваат дека никој неможе да му се доближи воопшто, освен две графички картички 5870 во начинот на работа Crossfire.

Се разбира, тука е и поддршката за технологијата Eyefinity што значи дека ќе можете да си играте на три монитори, вкупно резолуција 7680x1600 пиксели. Единствен проблем е потрошувачката на ел. Енергија, која е блиску 400W при полно оптеретување, и цена од 599 долари.
Вратете се на почетокот Go down
 
ATI ја претстави најбрзата картичка на светот
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Sony ги претстави А290 и А390
» Највисок шатор на светот
» Најчудните ресторани во светот
» HP претстави ултра-тенка табла осетлива на допир
» Изумира најтажната риба на светот

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Хардвер-
Отиди до: