Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Антикварност

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Антикварност Empty
ПишувањеПредмет: Антикварност   Антикварност EmptyВто Jул 13, 2010 2:37 am

Антиквитет или старина (латински: antiquus, стар) е предмет доволно стар за да посведочи за претходно доба од човечката цивилизација.
Антиквитетите се обично предмети со извесен степен на мајсторство во нив, или пак извесно внимание на детали како старо биро или ран автомобил. Во потрошувачкото општество, антиквитет, пред сѐ, е предмет со необична конструкција и старост окј има пазарна цена повисока од слични предмети произведени во поскоро време. Сите историски музеи користат антиквитети за илустрација на историски настани и ставање на истите во соодветен контекст.
Било кој предмет може да стане актиквитет ако преживее доволно долго време, но за задоволување на снобовските вредности и опшстествена профатливост, предметот вреди само доколку има цена на пазарот.
Антиквитетите се продаваат во антикварници (старинарници), или пак се оставаат во наследство. Некои вредни антиквитети можат да се купат и од трговец со антиквитети и лицитациони служби, или пакда се купат он-лајн со или без наддавање.
Антикварност RTEmagicC_about.jpg
Вратете се на почетокот Go down
 
Антикварност
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ЗАБАВА :: Хоби-
Отиди до: