Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Шпанија светски првак во фудбал

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Шпанија светски првак во фудбал Empty
ПишувањеПредмет: Шпанија светски првак во фудбал   Шпанија светски првак во фудбал EmptyВто Jул 13, 2010 2:45 am

Фудбалската репрезентација на Шпанија е светски фудбалски првак, откако во финалето на Светското првенство во Јужна Африка со голот на Андрес Иниеста ја совлада Холандија со 1:0.
Натпреварот протече во остра игра, со 14 жолти картони и еден црвен. Најзрелата шанса ја пропушти Ариен Робен, кој во 63. минута излезе сам пред голманот на Шпанците Икер Касиљас, но не успеа да го совлада. Според тоа како се одвиваше натпреварот, ова беше меч топка за Холандија.
Во регуларниот дел на натпреварот немаше голови и мечот заврши со непопуларните 0:0, вторпат во историјата на светските првенства.
Во продолженијата повторно одмерување на силите, но овој пат и уморот го стори своето, па повеќе топки завршуваа во аут, бидејќи ниту брзиот Робен немаше сила да ги стигне.
Во второто продолженија иницијатива на Шпанците, а нападите кулминираа во 116. минута, кога по една нафрлена топка од Торес, се создаде гужва во шеснаесетникот, во која најдобро се снајде Иниеста кој биеше откосо и го совлада голманот на Холандија.
До крајот на мечот немаше време Холандија да стори нешто повеќе и Шпанците станаа светски прваци, обединувајќи ги титулите европски и светски шампион.
Шпанија светски првак во фудбал Lookup
Вратете се на почетокот Go down
 
Шпанија светски првак во фудбал
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: СПОРТ :: Фудбал-
Отиди до: