Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Иран: На здравје шишање

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Иран: На здравје шишање Empty
ПишувањеПредмет: Иран: На здравје шишање   Иран: На здравје шишање EmptyВто Jул 13, 2010 3:11 am

Иран: На здравје шишање Teheranfrizura1
Иранската влада издаде "каталог" на прифатливи машки фризури. Во случајов, не се работи за последна мода, туку...


... за закон, и тоа се единствените фризури кои ќе бидат прифатливи за ирачките власти.

Со намера што повеќе да се намали влијанието од западот, ирачкото министерство за култура го претстави новиот каталог на прифатливи фризури.

Фризурите на страна, уредно потшишаната коса па дури и во стилот на Елвис Присли се дозволени, но строго е забрането мажите да имаат долга коса, реп, или таканаречените еж фризури.

Користењето на гел, лак за коса и останатите препарати за зацврстување не се забранети, но мора да се користат во разумни количини, а судејќи според фотографиите кои ги престави министерот, сите мажи секогаш би требало да бидат уредни избричени.

Инаку во Иран последниве неколку години се затворени неколки фризерници и бербери бидејќи подржувале западен стил на шишање, пренесува "Daily Telegraph".

Иранската полиција редовно прави контроли по улиците на градовите.

На мажите не им е дозволено да носат облека која потсетува на западот, па дури и краватите се гледаат со сомнеж, со оглед на тоа што тие се сметаат за симбол на западната декаденција.

На жените исто така им е забрането да одат во кратки мантилчиња, односно облека за која би можело да се помисли дека е провокативна.
Вратете се на почетокот Go down
 
Иран: На здравје шишање
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: СЕКОЈДНЕВНИ ДИСКУСИИ :: Мода-
Отиди до: