Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Тиквешко езеро

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Тиквешко езеро Empty
ПишувањеПредмет: Тиквешко езеро   Тиквешко езеро EmptyВто Jул 13, 2010 3:18 am

Езерото е долго 28.5км, а просечно е широко 500м. Најголемата длабочина на езерото изнесува 105 м. Се наоѓа на надморска висина од 165 м. се протега во правец север-југ. Температурата на водата на Тиквешкото езеро за време на летниот и есенскиот период изнесува 24С. Ова го прави Тиквешкото езеро привлечно како за бројните капачи, така и за јубителите на најразличните видови на спортови на вода.
Тиквешко езеро 20080323tikeskoezero2
Воедно Тиквешкото езеро изобилува со најразлична фауна и флора изобилије на слатководни видови на риби изоболије на птици. Варовничко геолошката подлога на крајбрежието придонесува за богатство и од пештери и јами. Во Тиквешкото езеро нај застапени видови на риба се:крап, сом, караш, клен, костреш.Во Тиквешкото езеро забележани се сомови со 2.5м должина и 200кг тежина. Во околината на Тиквешкото езеро на површина од 10 600 ха постои резерват именуван како строго заштитена зона на природата . На овој простор евединтирани се 131 различен вид на птици. За европската јавност примамливи се крупните грабливи птици кои спаѓаат во светски и европски реткости. На крабрежието на Тиквешкото езеро има 1500 викенд куќи.
Вратете се на почетокот Go down
 
Тиквешко езеро
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: МАКЕДОНИЈА :: Природни богатства-
Отиди до: