Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Македонец со револуционерен изум: Електронска книга во ролна

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Македонец со револуционерен изум: Електронска книга во ролна Empty
ПишувањеПредмет: Македонец со револуционерен изум: Електронска книга во ролна   Македонец со револуционерен изум: Електронска книга во ролна EmptyВто Jул 13, 2010 5:08 pm

Македонец со револуционерен изум: Електронска книга во ролна Img11773449
Електронска книга (eBook) е изумот смислен од 22. годишниот Драган Тренчевски од Скопје, студент на Машинскиот факултет, оддел за индустриски дизајн.

Тој дизајнираше електронска книга (eBook) или екран кој може да се завитка во ролна, а иновацијата е наречена eRoll. “Книгата“, откако ќе се свитка во ролна има форма на мал цилиндер и е помало и од обичен полициски пендрек.

Со оглед на тоа што се поактуелна е интернет генерацијата и се почесто обилните хартиени книги ги заменуваме се електронски , овој изум кој користи напредна технологија и флексибилни материјали, заштедува време, може да се користи секаде, а што е најинтересно зафаќа многу мал простор.
Македонец со револуционерен изум: Електронска книга во ролна Kniga-vo-rolna-01
Екранот на eRoll е на допир (touchscreen) и нема потреба постојано да се вртат страници. Дизајнот го зачувува екранот заштитен, бидејќи откако ќе го прочитате она што ви треба, екранот повторно се враќа во цилиндерот.

Слични вакви пронајдоци се мегапопуларниот Ipad или Kindle кои исто така имаат tochscreen, но имаат цврст екран и иста функција како иновацијата на младиот Тренчевски.
Македонец со револуционерен изум: Електронска книга во ролна Kniga-vo-rolna-03
Македонец со револуционерен изум: Електронска книга во ролна Kniga-vo-rolna-04
Македонец со револуционерен изум: Електронска книга во ролна Stud-kniga-rolna
Вратете се на почетокот Go down
 
Македонец со револуционерен изум: Електронска книга во ролна
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» CorelDRAW книга на македонски јазик
» Photoshop книга на македонски јазик

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: