Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Најбрз бинарен систем во вселената

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Најбрз бинарен систем во вселената  Empty
ПишувањеПредмет: Најбрз бинарен систем во вселената    Најбрз бинарен систем во вселената  EmptyВто Jул 13, 2010 5:11 pm

Најбрз бинарен систем во вселената  Img73628167

Земјината орбита околу Сонцето се движи со брзина од 29 километри во секунда.Тоа е голема брзина. Сепак, научниците ги открија можеби и најбрзите орбити на вселенските тела досега.

ХМ Канкри(HM Cancri) е пар бели џуџиња, односно бинарен ѕвезден систем, во кој секоја ѕвезда ротира околу друга со брзина од речиси 500 километри во секунда. На Земјата за обиколка на Сонцето и треба една година, а на две ѕвезди за меѓусебна орбита една околу друга им требаат пет минути.

Научниците на почетокот беа шокирани од ова откритие дека соларниот пар може да ротира толку брзо еден околу друг, па претпоставија дека станува збор за една ѕвезда, која многу брзо ротира околу својата оска. Но нивните сомнежи ги отстрани поглед низ вториот најмоќен телескоп на Земјата, кој покажа дека станува збор за бинарен систем, во кој две ѕвезди се толку блиски една до друга, што изгледаат како една.

Не само што ХМ Канкри е најбрз бинарен систем било кога откриен, туку и најбрз можен бинарен систем.

Доколку нивните ротации беа малку побрзи, и ако ја достигнеа целосната орбита во само три минути, би започнале да извлекуваат хелиум една од друга. Тогаш би настанала и посебен вид на супернова, а нивната експлозија би го забавила целиот систем.
Вратете се на почетокот Go down
 
Најбрз бинарен систем во вселената
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Аурора аустралис снимена од вселената

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: