Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Американски научници ја создале највисоката температура

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Американски научници ја создале највисоката температура  Empty
ПишувањеПредмет: Американски научници ја создале највисоката температура    Американски научници ја создале највисоката температура  EmptyВто Jул 13, 2010 5:15 pm

Американски научници ја создале највисоката температура  Img89293471

Американските научници ја создале највисоката температура регистрирана некогаш на Земјата - од неверојатни четири милијарди Целзиусови степени, јавуваат денеска американските медиуми.

Рекордната температура е 250.000 пати потопла од центарот на Сонцето, а последен пат се случила во Вселената дел од секундата по Големата експлозија.

Ултра жешката експлозија, што траеше помалку од милијардити дел од секундата, е создадена во џиновскиот акцелератор во Националната лабораторија Брукхевен.

Експериментот фрли нова светлина за тоа како настанала Вселената во силна експлозија пред 13 до 14 милијарди години.

На температура од четири милијарди Целзиуси, обичните работи се разградуваат во вид на под-атомска супа која постоела во микросекундите по раѓањето на Вселената.

Температурата е генерирана со судир на јоните на злато или набиените атоми на злато.
Вратете се на почетокот Go down
 
Американски научници ја создале највисоката температура
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: