Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Највисок шатор на светот

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Највисок шатор на светот  Empty
ПишувањеПредмет: Највисок шатор на светот    Највисок шатор на светот  EmptyВто Jул 13, 2010 5:26 pm

Највисок шатор на светот  Img11521814
Највисокиот шатор на светот, во кој има трговски центар, забавен парк и плажа, во вторник се отвора за посетители, објави Би-Би-Си.

Центарот Кан Шатир, што го подигна британската архитектонска компанија Фостер и партнерите, се наоѓа во Астана, главен град на Казахстан, и е висок 150 метри.

Шаторот се отвора на 70-тиот роденден на претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбајев, и на 13 годишницата на Астана како главен град на таа азиска земја.

Кан Шатир е поставен на 20 метри висока бетонска основа, е највисок објект во Астана и највисок шатор на светот. Во него се наоѓаат и продавници, ресторани, кина...

Внатрешноста на големиот шатор, чија изградба траела четири години, е заштитена од температурните промени кои во Астана се драстични - од 30 степени на лето до минус 30 степени во зима.
Вратете се на почетокот Go down
 
Највисок шатор на светот
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Најчудните ресторани во светот
» Изумира најтажната риба на светот
» ATI ја претстави најбрзата картичка на светот

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ЗАБАВА :: Занимливости-
Отиди до: