Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Хотел изграден од 12 тони отпад

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Хотел изграден од 12 тони отпад  Empty
ПишувањеПредмет: Хотел изграден од 12 тони отпад    Хотел изграден од 12 тони отпад  EmptyВто Jул 13, 2010 5:30 pm

Хотел изграден од 12 тони отпад  Img78600608
Германскиот концептуален уметник ХА Шулт направил во Рим прв хотел од отпад, на само неколку чекори од Ватикан.

Шулт од 12 тони отпад, собрани по плажите на европските брегови, ги направил надворешни зидови на објектот.

Отпадот е исчистен во Германија пред да биде пренесен во Рим за да се искористи за овој проект.

Лименките, автомобилските гуми, старите весници, фотоапарати, како и фудбалски топки ја “красат“ внатрешноста на хотелот.

Шулт се надева дека неговиот уметнички проект ќе го привлече вниманието на количеството отпад и ќе ги соочи луѓето со тој проблем.

“Живееме во време на отпад. Го произведуваме и во отпад ќе се претвориме“, изјавил Шулт, кој хотелот го изградил по повод Светскиот ден за заштита на околината.

Објектот изгледа како и секој друг хотел, но нема вода и струја.
Вратете се на почетокот Go down
 
Хотел изграден од 12 тони отпад
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ЗАБАВА :: Занимливости-
Отиди до: