Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Изумира најтажната риба на светот

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Изумира најтажната риба на светот Empty
ПишувањеПредмет: Изумира најтажната риба на светот   Изумира најтажната риба на светот EmptyВто Jул 13, 2010 5:45 pm

Изумира најтажната риба на светот Riba2_4
Австралиската риба, или популарно наречена најтажната риба на светот, од неодамна има и вистинска причина за тажно лице, бидејќи и се заканува истребување.

На тој факт предупредуваат научниците, кои тврдат дека риболовците ис е закануваат на оваа риба која живее 800 метри длабоко во водата и не е чудно што човекот и не ја гледа често.

Меѓутоа, рибарите кои ги ловат долгите жители на истите морски длабочини, кои се за јадење, за разлика од овие риби, се почесто меѓу ловот наоѓаат и примероци од австралиската риба.

“Тие риби се доста осетливи на повлекување на мрежите, а од она што нам ни е познато, тие единствено можат да опстанат во длабочините“, објаснил професорот Калум Робертс, од Универзитетот во Њујорк и додал дека тажнат риба сега има и вистинска причина за тага.
Вратете се на почетокот Go down
 
Изумира најтажната риба на светот
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Највисок шатор на светот
» Најчудните ресторани во светот
» ATI ја претстави најбрзата картичка на светот

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: СЕКОЈДНЕВНИ ДИСКУСИИ :: Животни-
Отиди до: