Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Откриен е нов гигантски пајак

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Откриен е нов гигантски пајак   Empty
ПишувањеПредмет: Откриен е нов гигантски пајак    Откриен е нов гигантски пајак   EmptyВто Jул 13, 2010 5:52 pm

Откриен е нов гигантски пајак   Pajak2_4
Научниците откриле сосема нов вид на џиновски пајак на Блискиот исток, кој се крие под пустинскиот песок на израелско – јорданската граница.

Должината на неговите нозе изнесува 15 сантиметриа наречен е Cerbalus Aravensis и претставува најголемиот вид на пајак на блискиот исток. Вистинска рткост е да се пронајде нов вид на пајак, барем во овој дел од светот и со тоа да е уште и толку голем, кажал биологот Ури Шамас, од Универзитетот Хаифа Ораним во израел, кој открил нов вид на пајак.

Многу од тоа претставува мистерија кај овој огромен пајак, но научниците забележале и приметиле дека воглавно се движи ноќе, поради неверојатно глемата топлина преку ден.

Cerebalus живее во подземно живеалиште, чиј влез има камуфлирана врата, која се отвора нагоре, а пајакот е доста трпелив ловец, кој може одеднаш долго време камуфлиран без да се помрдне да чека да му се приближи пленот, дали гуштер или комарец.

Сепак, Шанас тврди дека овој нов вид на пајак е во голема опасност, бидејќи неодамна израелската влада го одобрила рударскиот проект во наведениот регион, кој би можел овој вид да го избрише од лицето на земјата.
Вратете се на почетокот Go down
 
Откриен е нов гигантски пајак
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Откриен центарот за страв во мозокот
» Натпис стар 3400 години е откриен во Ерусалим

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: СЕКОЈДНЕВНИ ДИСКУСИИ :: Животни-
Отиди до: