Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Колку е висока катедралата во Келн?

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Колку е висока катедралата во Келн? Empty
ПишувањеПредмет: Колку е висока катедралата во Келн?   Колку е висока катедралата во Келн? EmptyВто Jул 13, 2010 6:10 pm

Четири експерти од различни области се сретнале во Германија.Биле хемичар, физичар, математичар и филолог.На секој од нив е доделен барометар и со помош на него да пресметат колку е висока катедралата која го красела центарот на градот.Прв пробува хемичарот и бидејќи добро ги познавал гасовите и нивните својства, атмосферските прилики и слоеви го измерил со помош на барометарот притисокот на дното на катедралата и потоа на самиот врв и од таму поради разликата на притисокот констатирал со неговите знаења дека висината на катедралата е помеѓу 10 и 50 метри.По него на ред дошол физичарот кој поминал бројни скапи експерименти и притоа го фрлил својот барометар од врвот на катедралата и го измерил времето на слободно паѓање и со помош на формула пресметал дека висината на катедралата е во рамките од 27 до 33 метра.На ред дошол и математичарот кој ја измерил сенката на барометарот, неговата сенка и сенката на катедралата и со разни пресметки констатирал дека висината се движи од 30 до 31 метар.Последен на ред доаѓа филологот кој го земал својот барометар, го продал во блиската продавница го викнал свештеникот на пиво, а овој за возврат му открил дека катедралата е висока точно 30, 4 метри. (Katerdalata vo Keln na slikata)
Колку е висока катедралата во Келн? 34159_1496422815091_1369733065_1314083_7279908_n
Вратете се на почетокот Go down
 
Колку е висока катедралата во Келн?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ЗАБАВА :: Занимливости-
Отиди до: