Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Зана

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Зана Empty
ПишувањеПредмет: Зана   Зана EmptyНед Jул 11, 2010 4:30 am

Зана Zana

Во средината на осумнаесеттиот век во регионот Очамчир во Грузија била заробена „дива жена“ која што имала карактеристики на мајмун, со голем граден кош, дебели раце, нозе и прсти, и била целата покриена со влакна. Оваа „дива жена“ наречена Зана од лицата кои што ја заробиле била толку агресивна на почетокот, што морала да помине многу години во кафез во кој што и ја дофрлувале храната. Најпосле некако успеале да ја припитомат и таа можела да извршува едноставни задачи како мелење на пченка. Со текот на времето Зана развила слабост кон грозје, како и кон вино. Всушност, таа многу сакала да пие вино и понекогаш толку силно се опијанувала што спиела со часови. Како што истакнува Колин Вилсон воЕнциклопедијата на нерешени мистерии, по се изгледа на тој начин и станала мајка на многу деца од различни татковци. Овие деца обично умирале кога таа наводно се обидувала да ги искапе во замрзнатата река. Поради тоа селаните почнале да и ги одземаат децата и да ги одгледуваат како свои. За разлика од неа, децата развиле способност за нормална комуникација. Зана починала во селото во 1890; нејзиното најмладо дете починало во 1954. Нејзината приказна била истражена од проф. Порчнев кој што испрашал многу стари луѓе од местото, а исто така и нејзините внуци. Тие имале темна кожа, а Шаликула, еден од нив, имал толку силна вилица што со устата можел да подигне стол со седнат човек на него.
Вратете се на почетокот Go down
 
Зана
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: СЕКОЈДНЕВНИ ДИСКУСИИ :: Мистерии-
Отиди до: