Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Светлосни чипови

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Светлосни чипови Empty
ПишувањеПредмет: Светлосни чипови   Светлосни чипови EmptyНед Jул 11, 2010 5:04 am

Чиповите учат да го "говорат" јазикот на светлината. Според студијата објавена од Hot Hardware, испитувачите од лабараториите на IBM успеале да развијат уред кој ја користи светлината како медиум за комуникација помеѓу чиповите и останатите микрокомпоненти во електронските уреди.

Светлосни чипови Svetl-cipovi-455

Целта на испитувањето, кое според изјавите на IBM заврши успешно, беше пронаоѓање на начин за пренос на информации кој ќе ги замени стандардните електрични сигнали со светлосни пулсови, кои патуваат значително побрзо за разлика од преносот преку бакарни водови.

Уредот кој ја овозможуваа оваа комуникација е наречен "светлосен детектор на нанофотонска лавина" (или Nanophotonic Avalanche Photodetector - ако имате подобар превод, подготвени сме да го прифатиме) и претставува вистинска револуција во ефикасноста на енергетската комуникација. Според испитувачите од IBM, овој уред е способен да прими оптички сигнали со пропустливост од 40Gb/s и стимултано да ги умножи за десет пати.

Освен тоа, уредот работи на напон од вкупно 1,5 волти, што значи дека може да се напојува од една класична алкална батерија, додека претходните фотодетектори од овој тип мораа да се "хранат" со напод од 20 до 30 волти.
Вратете се на почетокот Go down
 
Светлосни чипови
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: