Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 „Гартнер“ најавува зголемена продажба на чипови

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

„Гартнер“ најавува зголемена продажба на чипови Empty
ПишувањеПредмет: „Гартнер“ најавува зголемена продажба на чипови   „Гартнер“ најавува зголемена продажба на чипови EmptyНед Jул 11, 2010 6:56 pm

„Гартнер“ најавува зголемена продажба на чипови Img36114817

Водечката светска аналитичка компанија во областа на информатичката технологија „Гартнер“ ќе ја зголеми продажбата на полупроводници за оваа година, соопштуваат од компанијата .

Обемот на промет на полупроводниците за оваа година треба да се зголеми за 27 отсто или на 290 милијарди долари, во однос на првата проценка за раст од 20 проценти.

Проценката е направена на основа на зголемената побарувачка на компјутери и мобилни телефони, што сочинуваат 60 отсто од вкупната потрошувачка на чипови во светот.

Според Здружението на индустријата на полупроводници (SIA), прометот на пазарот на овие производи опаднал минатата година за девет отсто или на 226,3 милијарди долари, додека оваа година се очекува раст на истиот.
Вратете се на почетокот Go down
 
„Гартнер“ најавува зголемена продажба на чипови
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: