Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 „Солар импулс“ се приземји по 26 часа лет

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

„Солар импулс“ се приземји по 26 часа лет Empty
ПишувањеПредмет: „Солар импулс“ се приземји по 26 часа лет   „Солар импулс“ се приземји по 26 часа лет EmptyНед Jул 11, 2010 7:06 pm

„Солар импулс“ се приземји по 26 часа лет 0,1020,682022,00

Експерименталниот авион на соларен погон „солар импулс“ слета утрово во воената база во Пајерн во Швајцарија, по 26 часа непрекинат лет, јавуваат агенциите.

Авионот што го конструираше швајцарскиот истражувач Бертран Пикар полета вчера утро со брзина од 35 километри на час од базата во Пајерн.

Пикар, прв човек што во балон леташе околу светот без спуштање, рече дека целта на овој експеримент е „лет без гориво“.

„Солар импулс“ како единствено гориво има 12.000 фото ќелии распоредени долж целата површина на крилата, од кои се напојуваат четири електромотори секој по десет коњски сили.

Леталото е правено седум години, има должина на крилата како „ербас А340“ – 63,40 метри, а тежи само 1.600 килограми.

Конструкцијата започна минатата година, а главна цел е „солар импулс“ во 2013. или 2014. година да ја обиколи планетата.

„Солар импулс“ се приземји по 26 часа лет SolarImpulse
Вратете се на почетокот Go down
 
„Солар импулс“ се приземји по 26 часа лет
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: