Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Аурора аустралис снимена од вселената

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Аурора аустралис снимена од вселената Empty
ПишувањеПредмет: Аурора аустралис снимена од вселената   Аурора аустралис снимена од вселената EmptyНед Jул 11, 2010 7:21 pm

Аурора аустралис снимена од вселената Img82625400

Понекогаш човек може да се најде на вистинското место во вистинско време, а таков миг доживеале астронаутите на меѓународната вселенска станица (ISS), кога успеале да ја снимат ретката појава над јужниот Индиски океан - аурора аустралис.

Поларната светлина веројатно била предизвикана од неодамнешната активност на Сонцето.

Исто како и аурора бореалис на северниот пол, така и аурора аустралис е еден од најубавите атмосферски феномени на Земјата.

И едната и другата се создаваат кога набиените јони што пристигнуваат од Сонцето, се судираат со кислородот и азотот во горниот слој на атмосферата, создавајќи светлосни ефекти.

Светлоста на сликата на астронаутот е со зелена боја поради треперењето на атомите од кислород на бранова должина од 0,558 нанометри, додека треперењето на други бранови должини создава и други бои, како што е црвената, сината или виолетовата.

Сепак, оваа аурора е единствена по тоа што е снимена подалеку од Јужниот пол, односно над Индискиот океан.
Вратете се на почетокот Go down
 
Аурора аустралис снимена од вселената
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ЗАБАВА :: Занимливости-
Отиди до: