Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Откриена нова врста на летачки гуштер

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Откриена нова врста на летачки гуштер Empty
ПишувањеПредмет: Откриена нова врста на летачки гуштер   Откриена нова врста на летачки гуштер EmptyНед Jул 11, 2010 7:35 pm

Откриена нова врста на летачки гуштер Img4582913

Во Сахара во југоисточниот дел на Мароко пронајден е фосил на нова врста летачки гуштер (птеросаурус).

Рептилот имал големи крила и можел да лета, а се хранел со пленот што го ловел од земјата.

Имал вилица во облик на клун, без заби, како и крилја чиј дијаметар достигнувал до шест метри.

Научниците сметаат дека станува збор за најстар предок на фамилијата птеросаурус.

Пленот им биле гуштери и мали диносаурси.

Фосилите од оваа врста се многу ретки, затоа што многу тешко може да се сочуваат заради кршливоста на коските, пренесуваат странските медиуми.
Вратете се на почетокот Go down
 
Откриена нова врста на летачки гуштер
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ЗАБАВА :: Занимливости-
Отиди до: