Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Летало постигнало брзина шест пати побрзо од звукот

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Летало постигнало брзина шест пати побрзо од звукот Empty
ПишувањеПредмет: Летало постигнало брзина шест пати побрзо од звукот   Летало постигнало брзина шест пати побрзо од звукот EmptyНед Jул 11, 2010 8:05 pm

Летало постигнало брзина шест пати побрзо од звукот Img49424052

Експерименталното летало X-51А-Вејврајдер, поставило рекорд во хиперсоничен лет, движејќи се цели три минути со брзина шест пати поголема од брзината на звукот.

Леталото било лансирано до крило на бомбардер од типот Б-52 Стратофортрес, а неговите скрамџет мотори забрзале до шест маха. Со таа брзина X-51А летало цели 200 секунди, по што почнало да го губи забрзувањето.

Американското воено воздухопловство тврди дека претходнит скрамџет мотор издржал само 12 секунди. Но, овојпат Чарли Бринк, кој е главен на проектот X-51А при лабораторијата на американските воздушни сили, рекол оти е воодушевен од постигнатиот резултат.“За нас овој успех е еднаков како скокот од пропелер на млазен погон“, објаснил Бринк.

Леталото Вејврајдер го изработиле компаниите “Боинг“ и “Прет & Витнеј Рокетдин“. Четири летала X-51А биле направени за потребите на американското воено воздухопловство, а останатите три ќе бидат тестирани на есен.

“Ниту еден тест не е совршен. Сигурен сум дека ќенајдеме на уште некоја аномалија, која ќе мораме да ја отстраниме на идниот тест“, рекол Бринк.
Вратете се на почетокот Go down
 
Летало постигнало брзина шест пати побрзо од звукот
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Звукот на почетокот
» Телото му е пробушено 1.093 пати
» САД најавуваат 25 пати побрз интернет

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: