Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Решение тешко 60 гигабајти

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Решение тешко 60 гигабајти Empty
ПишувањеПредмет: Решение тешко 60 гигабајти   Решение тешко 60 гигабајти EmptyНед Jул 11, 2010 10:21 pm

Група математичари успеаја да најдат решение за 120 години стара загатка, за која долго време се сметаше дека е нерешлива. Иако, конечно е декодирана, многу научници воопшто не ни разбираат за што точно станува збор.
Решението е толку сложено, што доколку се напише рачно, може да го покрие цел Менхетен. Сочуван во високо компресирана форма на компјутерски хард диск, зема онолку простор колку што би зафатиле емпетројки за 45-дневно постојано слушање музика, околу 60 гигабајти.

За правењето на мапата на теоретскиот објект, познат како “Ли група Е8”, бил собран интернационален тим од 18 математичари и компјутерџии. Групите Ли ги измислил норвешкиот математичар Софус Ли, при проучувањето на симетричните објекти, особено сферите и диференцијалните пресметки.

Е8 групата, која датира од 1887-та година, е најкомплицираната група Ли, со 248 димензии. За да дојдат до решението, на групата научници им биле потребни 4 години а нивното истражување содржи 60 пати повеќе податоци од проектот за човековиот генетски материјал.
Вратете се на почетокот Go down
 
Решение тешко 60 гигабајти
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ЗАБАВА :: Занимливости-
Отиди до: