Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 ICANN одобри кинески домени

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

ICANN одобри кинески домени Empty
ПишувањеПредмет: ICANN одобри кинески домени   ICANN одобри кинески домени EmptyНед Jул 11, 2010 10:27 pm

ICANN одобри кинески домени Domeni

Како дел од иницијативата за креирање на интернационализирани имиња на домени од јазици кои не го користат латиничното писмо, ICANN одобри креирање домени и на кинеско писмо.

Милиони интернет корисници од Кина ќе можат да пристапат на интернет употребувајќи го кинеското писмо откако ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) одобри домени на кинески јазик.

"Ова е значителна промена за корисниците на кинеското писмо. Една петтина од светот зборува кинески, а тоа значи дека со овој потег го зголемивме потенцијалот за он-лајн пристапноста за отприлика милијарда луѓе", вели во известувањето за медиумите Род Бекстром, првиот човек на ICANN.

Бордот на ICANN исто така одобри регистрација на .xxx домените, кои ќе бидат наменети за порно индустријата.
Вратете се на почетокот Go down
 
ICANN одобри кинески домени
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Интернет и мрежи-
Отиди до: