Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Слушалки за глуви луѓе - "звук" преку Synesthesia

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Слушалки за глуви луѓе - "звук" преку Synesthesia Empty
ПишувањеПредмет: Слушалки за глуви луѓе - "звук" преку Synesthesia   Слушалки за глуви луѓе - "звук" преку Synesthesia EmptyНед Jул 11, 2010 10:32 pm

Концептот на Германскиот дизајнер Frederik Podzuweit, делува ветувачки да стане реалност со што глувите луѓе ќе можат да слушаат музика.
Концептот се заснова на synesthesia — начин на стимуланс кој ја предизвикува перцепцијата да создава сосема поинакво чувство.

Звукот може да биде 'испратен' со перцепција на едно од петте сетила, како на пример слухот, преку поинакво сетило - да го земеме допирот.

Уредот со футуристички изглед, ќе се носи околу вратот и рамениците во вид на јака, а ќе го пренесува басот средните и високите звуци на кожата. Постои лесно достапен подесувач за 'подесување' на степенот на интензитетот на вибрациите (како замена за намалување или зголемување на гласот на телевизорот или некој музички систем).
Слушалки за глуви луѓе - "звук" преку Synesthesia 500x_music_for_deaf_people_1

Но овој уред не е наменет единствено за лицата со оштетен слух. Дури и лицата кои можаат да слушаат најверојатно ќе сакаат да го пробаат, доколку некогаш овој уред го види светлото на денот и почне да се произведува за широка употреба.

Глувите луѓе можеби нема да можат буквално да слушаат музика, но во блиска иднина тие би можеле да ја почувствуваат.
Слушалки за глуви луѓе - "звук" преку Synesthesia 500x_music_for_deaf_people

Music for Deaf People се надева дека ќе ја претвори музиката во чувство кое го имаат лицата без оштетен слух со помош на електрицитет кој ќе ја стимулира мембраната на уредот. Music for Deaf People може да ги проектира вибрациите од басовите, средните и високите тонови, од било кој аудио уред во 'слушалките'.
Вратете се на почетокот Go down
 
Слушалки за глуви луѓе - "звук" преку Synesthesia
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: