Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Развиен е титаниум-оксиден диск од 25TB

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Развиен е титаниум-оксиден диск од 25TB Empty
ПишувањеПредмет: Развиен е титаниум-оксиден диск од 25TB   Развиен е титаниум-оксиден диск од 25TB EmptyНед Jул 11, 2010 10:38 pm

Тим на Јапонски научници создаде материјал од кој би можел да се произведува евтин 'супер диск' со капацитет од 25 терабајти.
Материјалот - кој AFP го опишува како нова форма на кристал од титаниум оксид - наводно може да ја менува состојбата помеѓу метал и полупроводна состојба кога ќе биде изложен на светлина.

"Материјалот кој ја менува бојата на светлина може да се користи на уреди за складирање, бидејќи боите ја рефлектираат светлината различно а со тоа се содржат и различни информации. Ова го прави материјал кој ветува кога е во прашање производството за оптичките уреди од следната генерација," изјавил за AFP Shin-ichi Ohkoshi, професор по хемија на Универзитетот од Tokyo.
Развиен е титаниум-оксиден диск од 25TB Titanium_oxyd_1

"Цената на титаниум оксидите на пазарот е едвај илјадити дел од цената на ретките елементи, како што се germanium, antimony или tellurium; елементи кои се користат за 'пиши-бриши' Blu-ray дисковите и DVD-a. Ова значи дека нема потреба да се грижите за производство на ретки материјали. Титаниум оксидот е евтин и безбеден, а веќе на големо се користи во многу продукти како што се пудрата за лице или белата боја за молерисување."

Ohkoshi додал дека планира да ги одбие понудите на приватните компании кога евентуално би му понудиле да го 'комерцијализираат' овој материјал.

Вратете се на почетокот Go down
 
Развиен е титаниум-оксиден диск од 25TB
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: