Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 LED светилката на GE ќе трае 17 години

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

LED светилката на GE ќе трае 17 години Empty
ПишувањеПредмет: LED светилката на GE ќе трае 17 години   LED светилката на GE ќе трае 17 години EmptyПон Jул 12, 2010 12:12 am

LED светилката на GE ќе трае 17 години Ge_lightbulb

General Electric произведоа LED не-вжештувачка светилка која ослободува светлина од околу 40W и која трае дури 25 пати подолго од класичните.
Новата светилка, која ќе се појави на пазарот подоцна оваа или рано наредната година, троши само 9W а заштедува 77% електрична енергија, велат од GE. Доколку се вклучува да работи по 4 часа дневно, ќе трае до 17 години.

Светилката е дизајнирана да ја насочува светлината во широк конус на предниот дел и наоколу - а не само на предниот дел на светилката, како многу од сегашните LED светилки.

"Ова е светилка која виртуелно ќе ја осветлува собата на вашето дете преку неговата столна ламба, од неговото раѓање па се до матурата во средното училиште,” изјави John Strainic, глобален продукт менаџер за General Electric Lighting. "Ова е неверојатен напредок кој ја симболизира имагинацијата и иновацијата што GE ја применува за решавање на некои од најголемите предизвици на светот."

Оваа светилка нема да биде евтина - ќе чини $40 или $50 долари, велат од GE. Но со производството на стандардните не-вжештувачки светилки во текот на следните 3 години, оваа светилка ќе си го најде своето место на пазарот.

Strainic, додава: "Потрошувачите не се подготвени да се откажат од помалку ефикасните не-вжештувачки светилки бидејќи тие го сакаат квалитетот на светлината. Сепак оваа нова LED светилка на GE ќе отвори сосема нова опција на потрошувачите за осветлување на нивните домови и канцеларии."Вратете се на почетокот Go down
 
LED светилката на GE ќе трае 17 години
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: