Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Скриени Windows апликации!

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Скриени Windows апликации! Empty
ПишувањеПредмет: Скриени Windows апликации!   Скриени Windows апликации! EmptyПон Jул 12, 2010 1:41 am

Во продолжение ќе ви прикажеме листа на некои корисни Windows апликации за кои можеби (не)сте знаеле дека постојат. За да стартувате која било од нив одете во:
Start->Run и впишете некоја од наведените програми.
1. Character Map = charmap.exe (многу корисна за наоѓање на необични знаци)
2. Disk Cleanup = cleanmgr.exe (чистење на хард дискот)
3. Clipboard Viewer = clipbrd.exe (преглед на содржината во клипбордот на Windows)
4. Dr Watson = drwtsn32.exe (Troubleshooting tool)
5. DirectX diagnosis = dxdiag.exe (Диjагноза и тестирање на DirectX, видео и звучната картичка)
6. Private character editor = eudcedit.exe (овозможува создавање и модифицирање на знаци)
7. IExpress Wizard = iexpress.exe (Создавање на self-extracting / self-installing пакет)
8. Windows Media Player 5.1 = mplay32.exe (Стара верзиjа на Windows Media Player).
9. Registry Editor = regedt32.exe [или regedit.exe] (за промена на регистрите во Windows).
10. Network shared folder wizard = shrpubw.exe (креира споделени фолдери во мрежата).
11. Mcft Telnet Client = telnet.exe
12. Windows for Workgroups Chat = winchat.exe (Windows чат клиент).
Вратете се на почетокот Go down
 
Скриени Windows апликации!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Оперативни системи и програми-
Отиди до: