Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Заклучи фолдер без програм!!!

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Заклучи фолдер без програм!!! Empty
ПишувањеПредмет: Заклучи фолдер без програм!!!   Заклучи фолдер без програм!!! EmptyПон Jул 12, 2010 1:59 am

Се што треба да направите е следниот код да го ископирате во Notepad и да му направите save со префиксот .bat.

КОД:

cls
@ECHO OFF
title Folder Personal
if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK
if NOT EXIST Personal goto MDLOCKER
:CONFIRM
echo Dali ste sigurni deka sakate da go zaklucite folderot(Y/N)
set/p "cho=>"
if %cho%==Y goto LOCK
if %cho%==y goto LOCK
if %cho%==n goto END
if %cho%==N goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
:LOCK
ren Personal "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
echo Folder locked
goto End
:UNLOCK
echo Vnesete pasvord za da go otklucite folderot
set/p "pass=>"
if NOT %pass%==password goto FAIL
attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Personal
echo Folder Unlocked successfully
goto End
:FAIL
echo Invalid password
goto end
:MDLOCKER
md Personal
echo Personal created successfully
goto End
:End

За да внесете лозинка(password) на вашиот фолдер треба во горниот код во 23 ред односно if NOT %pass%==password goto FAIL на местото каде што пишува password да ја вписете вашата лозинка.Тоа би изгледало вака:
if NOT %pass%==Darko goto FAIL

Многу лесно,едноставно и многу корисно!!!Со среќа!!!
Вратете се на почетокот Go down
 
Заклучи фолдер без програм!!!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Оперативни системи и програми-
Отиди до: