Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Натпис стар 3400 години е откриен во Ерусалим

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Натпис стар 3400 години е откриен во Ерусалим Empty
ПишувањеПредмет: Натпис стар 3400 години е откриен во Ерусалим   Натпис стар 3400 години е откриен во Ерусалим EmptyПон Jул 12, 2010 10:15 pm

Натпис стар 3400 години е откриен во Ерусалим Img88406344

Во Ерусалим бил пронајден најстариот натпис на глинена плоча, стар 3400 години, објавиле во понеделникот археолозите.

Фрагментот на плочката кој е со големина 2x2,8 сантиметри, содржи букви на Клинестото писмо било на многу начини несоодветно за акадскиот јазик и според истражувачите потекнува од бронзеното време.

Натписот кој бил пронајден по ѕидовите во Ерусалим е премал за да може да се дешифрира целата реченица, а ахеологот Вејн Херовиз од Универзитетот во Ерусалим смета дека станува збор за високо квалитетно дело на некој писар кој веројатно служел на некој еврејски владател.
Вратете се на почетокот Go down
 
Натпис стар 3400 години е откриен во Ерусалим
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: МАКЕДОНИЈА :: Историја-
Отиди до: