Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Мал генератор создава енергија од воздух

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Мал генератор создава енергија од воздух Empty
ПишувањеПредмет: Мал генератор создава енергија од воздух   Мал генератор создава енергија од воздух EmptyПон Jул 12, 2010 10:21 pm

Мал генератор создава енергија од воздух 1000013

Еден мал генератор кој е развиен во Универзитетот во Michigan може да создаде доволно електрицитет за да може да напојува рачен часовник или бежичен сензор - сето ова од амбиенталните вибрации во воздухот.
Parametric Frequency Increased Generator (PFIG) е генератор кој ја собира енергијата од вибрациите кои се спореден производ од собраќајот кој поминува преку мостовите мостовите или машинеријата која работи во фабриките.

"Најсличните уреди имаат ограничени можности бидејќи тие функционираат на регуларни, предвидени енергетски извори," изјавил професорот Khalil Najafi.

"Најголемиот дел на кинетичката енергија од околината која не опкружува секојдневно не се случува во периодични и повторувачки тактови. Енергијата од сообраќајот на улица со гужва или во тунел, како и луѓе кои се качуваат и симнуваат по скалила, на пример, предизвикува вибрации кои не се периодични и се случуваат на ниски фрекфенции," вели Najafi.

Овие генератори можат да создаваат дури до 500 микровати од типични вибрациони амплитуди кои се наоѓаат во човековото тело. Тоа е повеќе од доволна енергија за да се напојува еден рачен часовник, на кого всушност му се потребни помеѓу 1 и 10 микровати, или пејсмејкер, кому му се потребни помеѓу 10 и 50.

Од тимот велат дека главната цел им е да создадат уреди како бежични сензори на далечинско управување или хируршки импланти за уреди во медицината, каде што менувањето на батериите е отежнато и скапо.

"Има основното прашање што мора да се одговори кое се однесува на начинот на напојување на бежичните електронски уреди, кои стануваат се повеќе присутни а во исто време многу ефикасни," изјавил Najafi. "Има толку многу енергија која ги опкружува овие системи во форма на вибрации, топлина, соларна и ветер."
Вратете се на почетокот Go down
 
Мал генератор создава енергија од воздух
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: