Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Прва фотка на новата планета

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Прва фотка на новата планета Empty
ПишувањеПредмет: Прва фотка на новата планета   Прва фотка на новата планета EmptyВто Jул 13, 2010 12:23 am

Научниците ја објавиле првата фотографија на планетата наречена 1RXS 1609, кој кружи околу оддалеченото сонце во групата планети за кои се проценува дека настанале пред околу пет милиони години.
Прва фотка на новата планета 1RXS-1609-455-2
Планетата, според изјавите на група научници на Универзитетот во Монтреал, е снимена уште во септември 2008. година, но фотографиите и деталите тогаш не беа објавени сè додека астрономите не се уверија дека станува збор за планета, а не за некое неидентификувано вселенско тело слично на планетите.

Како што на својата веб страница пренесува Нешенал географик, снимките што во меѓувреме се направени од телескопот Гемини на Хаваите потврдуваат дека станува збор за планета што орбитира околу млада ѕвезда и која е со неа гравитациски поврзана.

Обете тела патуваат низ вселената со иста брзина и во иста насока. Планетата од Земјата е оддалечена 500 светлосни години, а осум пати е поголема од Јупитер.
Вратете се на почетокот Go down
 
Прва фотка на новата планета
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ЗАБАВА :: Занимливости-
Отиди до: