Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Звукот на почетокот

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Звукот на почетокот Empty
ПишувањеПредмет: Звукот на почетокот   Звукот на почетокот EmptyВто Jул 13, 2010 12:28 am

Научниците од CERN се покажаа и успешни како диџеи, односно успеаа да го реплицираат звукот на Хигсовиот бозон или т.н “Божја честичка“ и да ни покажат како звучело настанувањето на вселената, а планираат и настапи во живо (да, да).

Истражувачите од CERN користат информации од компјутерските модели за пресметување на создавањето на звукот на честичките во процес кој се нарекува sonification.

Главната цел на овој музички програм кој е наречен “Звукот на науката“ е популаризација на најскапиот научен експеримент во светот. Исто така, LHC Sound планира да изведува настапи во живо со добиените податоци во текот на летото.
Вратете се на почетокот Go down
 
Звукот на почетокот
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Летало постигнало брзина шест пати побрзо од звукот

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: