Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Струја од компири

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Струја од компири Empty
ПишувањеПредмет: Струја од компири   Струја од компири EmptyВто Jул 13, 2010 12:30 am

Израелската компанија Yissum Research претстави ефтини и едноставни батерии наменети за земјите во развој.
Струја од компири Baterii-kompir455
Главниот материјал за изработка на овие батерии е обичен компир, а нивната робустност и едноставност би можела да биде од голема корист во подрачјата со слабо развиена електрична инфраструктура.

Професорите Хаим Рабинович, Алекс Голдберг и Борис Рубински од калифорнкискиот Универзитет Беркли веќе подолго време работат на испитувања поврзани со електрични процеси во живите состојки, кои може да се користат за разни примени.

Неодамна, овие научници открија дека со користење на електроди од цинк и бакар можат од компирот да направат вистинска батерија, чија сила е до 10 пати поголема ако компирот претходно е сварен.

Иако звучи неверојатно, сепак, професорите сметаат дека овие батерии може да траат со денови и недели, а се и до 50 пати поефтини од комерцијалните D батерии со напон од 1,5 V.

Научниот труд е објавен во јунскиот број на магазинот Journal of Renewable and Sustainable Energy и во неделното издание на престижниот магазин Nature.
Вратете се на почетокот Go down
 
Струја од компири
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: