Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 LISA - најголемиот научен проект

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

LISA - најголемиот научен проект Empty
ПишувањеПредмет: LISA - најголемиот научен проект   LISA - најголемиот научен проект EmptyВто Jул 13, 2010 12:37 am

LHC нема уште долго да го да ја има титулата “најголем научен прoект на светот“. НАСА и ЕСА подготвуваат конкуренција кој, според најавите, би требало целосно да го засeни Големиот хадронски судирач со својата амбициозност.
LISA - најголемиот научен проект LISA455_0
LISA e името на на проектот кој би требало да го докаже последниот дел од Ајнштајновата теорија на релативитет, односно постоењето на гравитациски бранови во вселената. А, како тоа ќе го изведат? Со помош на три вселенски летала кои ќе функционираат во констелација со меѓусебна оддалеченост од 5 милиони километри и кои ќе бидат во орбитата околу Сонцето.

Задачата на LISA (Laser Unterferometer Space Antena), односно на трите летала кои во себе би требало да носат по три коцки направени од злато и платина, е да влезат во орбитата околу Сонцето и од три различни позиции со наведеното меѓусебно растојание да го започнат мерењето со ласери. Мерењето ќе се состои од пратењето на релативната позиција на наведените коцки со прецизност и до 40 микрометри. Ако гравитациските бранови постојат, тие би требале барем малку да влијаат врз оддалеченоста помеѓу тие коцки, а на таков начин би требало и да бидат забележани првиот пат во човековата историја.

Лансирањето на LISA e планирано за 2020. година.

Прочитај повеќе тука: http://lisa.nasa.gov/index.html
Вратете се на почетокот Go down
 
LISA - најголемиот научен проект
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: