Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Првиот автомобил во Македонија е од 1898 година во Виница!

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 33
Местолокација : Skopje

Првиот автомобил во Македонија е од 1898 година во Виница! Empty
ПишувањеПредмет: Првиот автомобил во Македонија е од 1898 година во Виница!   Првиот автомобил во Македонија е од 1898 година во Виница! EmptyВто Jул 13, 2010 12:54 am

Во Енциклопедија на Југославија (издание на македонски јазик), Том први, Автомобилизам, стр. 60-61, Jugoslavenski Leksikografski Zavod, 1983 година стои дека првиот автомобил во Македонија бил купен во Виница во 1898 година и бил од марката Бенз. Сеуште не постоеле како компанија тогаш Мерцедес-Бенз.
Првиот автомобил во Македонија е од 1898 година во Виница! 21_64_12---1898-Benz--P-137--London-to-Brighton-Veteran-Car-Run-2002_web
Првиот автомобил во Македонија е од 1898 година во Виница! Benzvelo98
Вратете се на почетокот Go down
 
Првиот автомобил во Македонија е од 1898 година во Виница!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: МАКЕДОНИЈА :: Историја-
Отиди до: