Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Зошто жените изневеруваат?

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Зошто жените изневеруваат? Empty
ПишувањеПредмет: Зошто жените изневеруваат?   Зошто жените изневеруваат? EmptyВто Jул 13, 2010 3:01 am

Зошто жените изневеруваат? Zostoneverstvo
Поради хормоните! Жените со зголемено ниво на естрадиол, "хормон на сексот", себе си се доживуваат како привлечни...


... и склони кон флерт со непознати луѓе.

"Студијата нуди нови докази дека психолошките механизми и понатаму играат клучна улога во мотивацијата и однесувањето на жената", тврди др. Дуранте.

Дуранте, заедно со колегите, ги истражувале поврзаноста помеѓу естрадиолот, кој го лачат јајниците и кој е тесно поврзан со плодноста, и сексуалната мотивација по анкетирањето на 52 студентки на возраст меѓу 17 и 30 години кои не користеле контрацепција.

Со покажало дека нивото на естрадиол е тесно поврзан со мислењето за сопствената физичка привлечност.

Жените со високо ниво на овој хормон исто така покажале голема спремност за флерт, бакнување и сексуални односи со нови и непознати партнери, но не биле посебно склони кон "секс за една вечер".

Меѓутоа, нивото на естрадиол бил негативно поврзан со сексуалното задоволство кое на жената и го нуди постојаниот партнер.

"Нашите наоди покажуваат дека исклучително плодните жени најчесто не се сексуално задоволени од постојаниот партнер, па лесно наоѓаат утеха и задоволство во прегратките на други мажи", објаснува Дуранте.

Сепак, тоа не значи дека сите жени со високо ниво на естрадиол се спремни да влетаат во авантура за една вечер.

Наместо тоа, тие се определуваат за еден вид "сериска" моногамија, заклучува Дуранте во интервјуто за "Science".
Вратете се на почетокот Go down
 
Зошто жените изневеруваат?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: СЕКОЈДНЕВНИ ДИСКУСИИ :: Љубов и Секс-
Отиди до: