Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 МОЛК НА ОМРАЗА

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

МОЛК НА ОМРАЗА Empty
ПишувањеПредмет: МОЛК НА ОМРАЗА   МОЛК НА ОМРАЗА EmptyВто Jул 13, 2010 3:09 am

МОЛК НА ОМРАЗА E8DDC7C5D9D2044F91850826538A6290
Поглаварот на кипарската православна црква побарал од членовите на Светиот Синод да се воздржат од коментари во пресрет на посетата на Бенедикт XVI на островот, откако неколку владици отворено изјавија дека Папата го сметаат за еретик.

Весникот Филелефтерос соопштува дека најмалку 5 члена на Светиот Синод одбиле да учествуваат во церемонијата за пречек на понтифот, кој по покана на кипарскиот претседател, Димитрис Христофиас, следниот месец треба да го посети островот.

"Во црквата има демократија и слобода на говор, но луѓето едноставно не можат да го прават тоа што прво им паѓа на памет. Можат да веруваат во што сакаат, но тоа не значи дека треба да го навредуваат гостинот," изјавил Хризостом II, поглавар на кипарската православна црква.

Папата Бенедикт XVI треба да ја посети земјата каде што апостолот Павле во првиот век го проповедал христијанството. На грчкиот дел од Кипар, каде повеќето луѓе се православни и има малку католици, речиси никогаш немало конфликт по верска основа.
Вратете се на почетокот Go down
 
МОЛК НА ОМРАЗА
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: СЕКОЈДНЕВНИ ДИСКУСИИ :: Религија-
Отиди до: