Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Летачка машина на иднината

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Летачка машина на иднината Empty
ПишувањеПредмет: Летачка машина на иднината   Летачка машина на иднината EmptyНед Jул 11, 2010 4:49 am

Летачка машина на иднината Konceptletackovselena

Корпорацијата Lockheed Martin дизајнирал авион на иднината кој драматично би ја зголемил должината на летот, користејќи извртени V тип на мотори кои се користеле порано.

Иако сеуште нема службено име, овој концепт би требало да направи чекор понапред во земските летови, а бил претставен од страна на НАСА во март оваа година.

Се предвидува дека службено треба да започне со летање некаде во периодот меѓу 2030 и 2035 година.

Неговата максимална брзина сеуште не е позната и не е познато колку милијарди би чинело едно вакво летало, само е познато дека овој авион би требало да се движи со брзина неколку пати поголема од онаа на звукот (брзината на звукот е 1.200 км/час), и дека околината ќе ја загадува многу помалку.
Вратете се на почетокот Go down
 
Летачка машина на иднината
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: СПОРТ :: Авијација-
Отиди до: