Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Откриен центарот за страв во мозокот

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Откриен центарот за страв во мозокот Empty
ПишувањеПредмет: Откриен центарот за страв во мозокот   Откриен центарот за страв во мозокот EmptyНед Jул 11, 2010 7:17 pm

Откриен центарот за страв во мозокот Img39057663

Група научници од Израел ја откриле зоната во мозокот што го контролира стравот и се надеваат дека тоа откритие ќе помогне еден ден да се произведе лек против разните видови фобии.

Истражувачите ја проучувале реакцијата на мозокот на офидиофобијата, односно стравот од змии.

Во испитувањето бил скениран мозокот на две групи волонтери - едните се плашеле од змии, а вторите не.

Научниците откриле дека еден дел од мозокот, односно цингуларниот кортекс, што ги контролира емоциите, станувал посветол на скенерот кога волонтерите кои страдаат од офидиофобија собрале доволно храброст да се приближат до змијата.

Научниците се надеваат дека ова откритие ќе овозможи производство на лекови против разните видови фобии кои можат негативно да влијаат врз квалитетот на животот кај некои луѓе. Меѓутоа, истовремено стравуваат дека откритието би можело да биде злоупотребено, на пример, за “бришење“ на стравот кај војниците.
Вратете се на почетокот Go down
 
Откриен центарот за страв во мозокот
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Откриен е нов гигантски пајак
» Натпис стар 3400 години е откриен во Ерусалим

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ЗАБАВА :: Занимливости-
Отиди до: