Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Огромен океан покривал 1/3 од површината на Марс

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Огромен океан покривал 1/3 од површината на Марс Empty
ПишувањеПредмет: Огромен океан покривал 1/3 од површината на Марс   Огромен океан покривал 1/3 од површината на Марс EmptyНед Jул 11, 2010 7:34 pm

Огромен океан покривал 1/3 од површината на Марс Img78475840

Огромен океан покривал 1/3 од површината на Марс пред околу 3,5 милиони години, покажува најновото истражување на Црвената планета.

Научниците сметаат дека океанот се простирал на северната полусфера на планетата и содржел десет пати повеќе вода од сите океани на Земјата заедно.

Научниците веќе подолго време спорат дали на Марс имало океани, мориња, реки или езера. Најновите сателитски снимки покажуваат дека на планетата имало водни долини и рамници.

Откритието, објавено во списанието „Нешенел Геосајенс“, ги дава најдобрите докази на човештвото дека на Марс постоел живот.
Вратете се на почетокот Go down
 
Огромен океан покривал 1/3 од површината на Марс
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ЗАБАВА :: Занимливости-
Отиди до: