Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Ајнштајн згрешил за Е=мс2

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 33
Местолокација : Skopje

Ајнштајн згрешил за Е=мс2 Empty
ПишувањеПредмет: Ајнштајн згрешил за Е=мс2   Ајнштајн згрешил за Е=мс2 EmptyНед Jул 11, 2010 9:56 pm

Ајнштајн згрешил за Е=мс2 Lega-emc2-l


Откако ја создал својата формула Е=мс2, Алберт Ајнштајн признал дека не е сигурен дали таа навистина е точна. Стотина години подоцна, Рене Делави... германскиот новинар, блогер и колумнист, тврди дека формулата е неточна а правата верзија треба да биде Е=мс2 - Х.

Во неговиот поход против работата на Ајнштај, тој смета дека формулата Е=мс2 е совршено точна, но неможе да се употреби за она на што ние мислиме.

Точното толкување на формулата е дека енергијата е маса (од кој било вид) помножена со (обична) брзина на квадрат.

Но Ајнштајн ја превел формулата дека енергијата е еднаква на масата помножена со брзината на СВЕТЛИНАТА на квадрат.

Брзината на светлината е најголемата брзина на светот. Физички гледано оваа брзина неможе да се помножи, но според математичките закони таа единствено може да се помножи самата со себе. Бидејќи ова е речиси бесконечна бројка, нејзиното множење ќе даде и бесконечен резултат.

Иако формулата може да се примени на големиот бум таа нема шанси да биде точна кога се во прашање атомската или хидрогенската бомба. Доколку би се работело и за најмалата маса помножена со бесконечната брзина на светлината (с2), материјата ќе доведе до експлозија на целата планета.

Според него точната формула треба да гласи, Е=м (која било маса) по с2 (брзина на светлината на квадрат) минус фактор Х (Е=мс2-Х).
Вратете се на почетокот Go down
 
Ајнштајн згрешил за Е=мс2
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: СЕКОЈДНЕВНИ ДИСКУСИИ :: Филозофија-
Отиди до: