Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Мајкрософт ја претвори кожата во далечински управувач

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

Мајкрософт ја претвори кожата во далечински управувач  Empty
ПишувањеПредмет: Мајкрософт ја претвори кожата во далечински управувач    Мајкрософт ја претвори кожата во далечински управувач  EmptyВто Jул 13, 2010 5:14 pm

Мајкрософт ја претвори кожата во далечински управувач  Img67105205
Благодарение на различната структура на деловите на телото кои остваруваат единствен „звучен отпечаток“, во иднината ќе можеме да пишуваме СМС пораки со движења на прстот низ сопствената рака.

Револуционерната технологија направена од страна на Мајкрософт и Универзитетот Карнеги Мелон, ја користи „акустиката на телото“ за да ја претвори кожата во интерактивен екран чувствителен на допир.

Изумот наречен „Скинпут“, ќе користи необична програма која на корисниците ќе им овозможи преку својата сопствена кожа да управуваат со електронските направи.

Замислете како играте Тетрис користејќи ги прстите како управувачка плоча или да пишувате порака со исцртување на буквите на вашата подлактица. Не ви се допаѓа песната која ја слушате? Само плеснете со вашите дланки за промена.

Порталот Engadget објаснува дека оваа технологија работи благодарение на густината на коските, масните ткива и големината на мускулите, при што единствениот звучен отпечаток, може да биде препишан на одреден дел од телото, раката или дланката, што им овозможува на корисниците да ја контролираат својата електронска опрема, со само еден допир.
Вратете се на почетокот Go down
 
Мајкрософт ја претвори кожата во далечински управувач
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Далечински управувач со тастатура

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: