Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Најтенкиот LCD дисплеј

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Најтенкиот LCD дисплеј Empty
ПишувањеПредмет: Најтенкиот LCD дисплеј   Најтенкиот LCD дисплеј EmptyНед Jул 11, 2010 5:06 am

Најтенкиот LCD дисплеј Borbamm455

LG Display развија прототип LCD дисплеј со дебелина од само 2,6 милиметри. Досегашниот рекорд го држеше Samsung со дебелина на својот дисплеј од 3,9 милиметри.

Овој 120-херцен екран со дијагонала од 42 инчи, функционира со LED позадинско осветлување и може да прикаже целосна HD резолуција.

Целиот дисплеј, кој го носи фалбаџиското име Extreme Slim, тежи нешто помалку од 4 килограми и е наменет за телевизори кои би се монтирале на ѕид. Сепак, останува прашањето дали LG ќе успее да најде место и за вградување на TV тунер и аудио звучници за најтенкиот HDTV на планетава.

LG сеуште не го објави точниот датум за пуштање во сериско производство на овој дисплеј, но затоа најави демонстрација на неговите можности уште следниот месец на најпознатиот саем за потрошувачка електроника - CES.
Вратете се на почетокот Go down
 
Најтенкиот LCD дисплеј
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: