Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Sony Memory Stick со капацитет од 2 терабајти

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Sony Memory Stick со капацитет од 2 терабајти Empty
ПишувањеПредмет: Sony Memory Stick со капацитет од 2 терабајти   Sony Memory Stick со капацитет од 2 терабајти EmptyНед Jул 11, 2010 7:59 pm

Sony Memory Stick со капацитет од 2 терабајти Sm

Sony најави мемориска картичка со капацитет до два терабајти, која првенствено ќе биде наменета за употреба во HD камерите.

Повеќето модерни фотоапарати снимаат видео во HD резолуција, па имаат потреба за картички со голем капацитет. Оваа потреба е уште поизразена кај видео камерите кои се повеќе користат флеш меморија како медиум за складирање на записот. Со картичката која ја подготвува Sony, би требало да бидат задоволени и најраскошните потреби за складирање.

Технологијата која ја користи Sony Во своите картички е слична на онаа која ќе ја користи нивната најлута конкуренција, производителите на SD мемориски картички. Се работи за exFAT системот на складирање. Огромниот капацитет не би бил искористлив доколку брзината на запишување, читање и пребарување не е доволно голема за да овозможи моментален пристап кон запишаните податоци.

Sony најави брзина на пренос на податоците од 480 мегабити во секунда, што е и максимум на USB 2.0 стандардот.
Вратете се на почетокот Go down
 
Sony Memory Stick со капацитет од 2 терабајти
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Технологија и Пронајдоци-
Отиди до: