Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 DRM хакнат за неколку часа

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta


Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 34
Местолокација : Skopje

DRM хакнат за неколку часа Empty
ПишувањеПредмет: DRM хакнат за неколку часа   DRM хакнат за неколку часа EmptyПон Jул 12, 2010 12:58 am

DRM хакнат за неколку часа Ubisoft_logo_1

Врвната заштита на Ubisoft која е наречена DRM треба(ше) да го спречи нелегалното копирање на игрите. Но од оваа заштите изгледа остана само она (ше), бидејќи пиратите успеаа да ја пробијат за неколку часа.
Silent Hunter V и Assassin’s Creed II претставија сериозен DRM кој требаше во целост да го оневозможи копирањето на игрите. Новата шема од сите легални корисници бара трајна интернет конекција која континуирано би потврдувала дека играта која ја користите е оргинална верзија. Напредокот во играта корисниците можеа да го зачувуваат само на сереверите на UbiSoft.

Идејата беше многу напорна бидејќи корисниците играта можеа да ја играат само ако имаат активна интернет конекција и ако серверите на Ubisoft работат како што треба. Meѓутоа, сега започнаа да кружат гласини за пиратски верзии на игри.

Ubisoft ги негира овие гласини и во изјавата наведува дека иако пиратската верзија на почетокот изгледа исто како и оргиналната, секој корисник кој ќе ја симне и ќе почне да ја игра, ќе открие дека е некомплетна.

Но сега се поставува прашањето како е можно воопшто да се стартува играта? Infoaddict тврди дека сепак е претставена пиратска верзија која работи. Озлогласената Skid-Row група успеала во рок од 24 часа да го онеспособи новиот DRM и сега се чини дека проблем со DRM заштитата имаат само оние корисници кои ја купиле оргиналната верзија од играта.

Вратете се на почетокот Go down
 
DRM хакнат за неколку часа
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» „Солар импулс“ се приземји по 26 часа лет

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Игри-
Отиди до: