Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Изумен невидлив глушец

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Изумен невидлив глушец Empty
ПишувањеПредмет: Изумен невидлив глушец   Изумен невидлив глушец EmptyПон Jул 12, 2010 10:17 pm

Изумен невидлив глушец Img14941809

Mouseless (без глушец) е невидлив компјутерски глушец што го направил студент на МИТ, Институтот за технологија во Масачусетс.

Глувчето е влезна единици на компјутерот, што движењето на раката го претвара во стрелка на екранот.

Даглас Енгелбарт го изумил глувчето во 1963 година, а називот го добил бидејќи наликувал на глушец.

До денес се изумени и развиени многу технологии базирани на движење, кои служат како алтернативни начини за интеракција со компјутерот. И покрај напредокот на хардверот, класичниот глушец остана доминантен начин на кој комуницираме со компјутерот.

Невидливиот глушец е направен за само 20 долари. Се состои од инфрацрвен (ИР) ласерски сноп и инфрацрвена камера.

ИР ласерот и ИР камерата се вградени во компјутерот. Оваа технологија овозможува широк спектар на интеракција меѓу корисникот и компјутерот.
Вратете се на почетокот Go down
 
Изумен невидлив глушец
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Хардвер-
Отиди до: