Пуканки
Добродојдовте, тимот на Пуканки ви препорачува да се логирате или да се регистрирате на форумот доколку тоа го немате направено досега, со тоа што ке станете член на форумот нема да ги гледате рекламните банери, и со вашиот коментар ќе можете да учествувате во некоја од многуте теми на овој форум.
Пуканки
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Информативен форум
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Microsoft форензичкиот алат излезе на интернет

Go down 
АвторПорака
kokta
Член
Член
kokta

Број на мислења : 135
Join date : 2009-10-12
Age : 31
Местолокација : Skopje

Microsoft форензичкиот алат излезе на интернет Empty
ПишувањеПредмет: Microsoft форензичкиот алат излезе на интернет   Microsoft форензичкиот алат излезе на интернет EmptyВто Jул 13, 2010 2:11 am

Microsoft форензичкиот алат излезе на интернет Imagem_cofee
На интернет се појави Microsoft –softver алатот за форензичка анализа на компјутерите, наменет за законодавците при анализа на компјутерите запленети од криминалците.

Компјутерот Online Forensic Extractor или скратено COFEE е мал софтвер со кој е можно форензички да се анализираат компјутерите во потрага по трагови од сајбер криминал. Алатот е првенсвено наменет за владините организации, но како што е тоа вообичаена пракса, се најде на интернет, достапен за сите корисници.

COFEE е датотека со големина на 18МБ за да можат агентите да носат USB мемориски диск и да го искористат на лице место.

Самиот алат има нешто повеќе од 150 команди кои на целниот компјутер пронаоѓаат траги од цајберкриминалот, детска порнографија, online измами од секојдневни видови и други криминални работи направени преку компјутер.
Вратете се на почетокот Go down
 
Microsoft форензичкиот алат излезе на интернет
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Пуканки :: ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА :: Оперативни системи и програми-
Отиди до: